Reševanje

Reševanje sem zmeraj razumel kot plemenito dejanje, ko nekdo, ki je hraber in sposoben, rešuje tistega, ki želi biti rešen. Tako je bilo do pred kratkim, ko sta mi predsednik države in minister za obrambo predstavila novi vidik reševanja. To je reševanje tistih, ki ne želijo biti rešeni. V soju žarometov sta reševala naše vojake. Imel sem občutek, da mogoče ne vesta, kaj pomeni biti vojak in da mogoče ne vesta, da vojak ne beži ob prvi nevarnosti, temveč ostaja, še posebej, ko je nevarno. To je njegova naloga. Sam imam za seboj štiri leta vojaške šole, eno leto služenje vojaškega roka in dve leti dela v policiji. Nikoli ne bi privolil, da me vrnejo. Očitno je bilo pomembnejše zbiranje političnih točk kot pa ponos in dostojanstvo.

Ob vsem tem ne morem mimo burleske s SMS-sporočilom, ki ga je obrambni minister sredi noči poslal predsedniku vlade. Moje mnenje je, da če sredi noči, ko praviloma velika večina spi, potrebuješ predsednika vlade, ki je varovana oseba, potem ga obvestiš po varnostni službi in ne po SMS-sporočilu. Razen če ne želiš biti sam v soju žarometov. Takrat pošlješ SMS-sporočilo. Najhuje od vsega je, da vse to plačujemo davkoplačevalci.

In ko smo že pri plačevanju davkov, sem pred kratkim naletel na še eno nedoslednost. Več ali manj poznamo OECD – organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj. Gre za znano svetovno organizacijo, ki med drugim državam svetuje, kakšno obdavčitev morajo uvesti in podobno. Te storitve opravljajo s svojimi uradniki. Tako so tudi nam, Sloveniji, predlagali višjo obdavčitev dohodkov iz kapitala, kar je bilo na koncu tudi storjeno. Nadalje so menda predlagali odpravo nižje stopnje DDV in uvedbo nepremičninskega davka. Zakaj vse to navajam? Zaradi tega, ker je naša država s to isto organizacijo podpisala sporazum, po katerem je OECD v Sloveniji oproščena plačila vseh vrst obdavčitve, carin in plačil vseh prispevkov za pokojninsko ali socialno varnost, uradniki OECD pa so v Sloveniji oproščeni vseh obdavčitev plač, nadomestil, pokojnin in drugih prejemkov in plačil vseh prispevkov za pokojninsko ali socialno varnost, ki jih ta organizacija izplača. Menim, da dodaten komentar ni potreben.

Lansko leto sem si še posebej zapomnil po nenehnih zahtevah Levice po zvišanju minimalne plače, kar so na koncu kljub opozorilom strokovnjakov poslanci potrdili. Na začetku letošnjega leta pa nas je zaradi zvišanja minimalne plače doletel val podražitev. Levica je utihnila.

Ne glede na vse nedoslednosti in nepoštenosti je pred nami že leto 2020. Ne vemo, kako je bilo ob začetku štetja, to je ob začetku prvega leta, niti nikoli ne bomo vedeli, kako bo ob zadnjem letu. Vemo le, da živimo danes, da se poskušamo učiti iz napak naših prednikov in si želimo, da bi ta planet živel čim dalj časa.

Kot smo lahko prebrali v zadnji reviji Denar, k dobremu počutju prav gotov prispevajo tudi davčni prihodki in le-ti so se v lanskem letu zvišali za 940 milijonov. Ob tem je treba poudariti, da ne gre za dodatne odmere v davčnih postopkih, temveč gre za dodatna vplačila davčnih zavezancev. To pomeni, da slovenski davčni zavezanci vestno izpolnjujemo naše davčne obveznosti in s tem izražamo svoje spoštovanje do države. Čas bi bil, da tudi država spoštuje nas in se začne obnašati bolj racionalno.

Mag. Ivan Simič

S klikom na "Sprejmi" se strinjate s shranjevanjem piškotkov na vaši napravi za izboljšanje navigacije po spletnem mestu, analizo uporabe spletnega mesta in pomoč pri naših trženjskih prizadevanjih.