NZS reši klube

Spoštovani!

V sredo, 25.03.2020, sem objavil tvit z naslednjo vsebino:

Spoštovana @nzs_si kličejo me klubi zaradi korone. Pomagajte jim:

  1. Zaključite prvenstva.

  2. Določite prvaka in tistega, ki izpade.

  3. Klubom omogočite, da prekinejo pogodbe z igralci in se pripravijo za novo prvenstvo.

  4. Za 1. SNL namenite 1 mio in za vse ostale 1,5 mio EUR.

V nogometu delam več kot štirideset let in takšne situacije kot je sedaj zaradi korona virusa, še nismo imeli. Lahko jo primerjamo z vojnim stanjem, pa menim, da je hujša. Gibanja ljudi so omejena, športniki so prenehali s tekmovanji in tudi s treningi. Vsak poskus treniranja, tudi v manjših skupinah javnost takoj napade. Epidemije po ocenah strokovnjakov še ni dosegla vrhunca in samo ocene so, kdaj bomo dosegli vrh. Prvenstva v košarki, odbojki in rokometu so zaključena. Evropsko prvenstvo v nogometu in olimpijske igre so odpovedane in preložene na naslednje leto, finali Lige prvakov in lige Evropa sta preloženi (popravek iz odpovedani). V takšnih razmerah bi pričakoval odziv Nogometne zveze Slovenije.

Tudi mediji v tej situacijo niso odigrali svoje vloge, ampak to je zadeva njihove politike.

Trenutno sem predsednik Nogometnega društva Slovan, kar pomeni, da sem še zmeraj vpet v nogomet. V našem klubu sprejemamo razumne odločitve in mi bomo to zadevo preživeli, saj smo v dovolj nizki ligi in nimamo tako visokih stroškov. Res pa je, da je vprašanje koliko mesecev bomo lahko tako zdržali.

Torej, mi kot majhen klub imamo težave, kakšne težave pa potem imajo klubi 1. in 2. SNL. V 1. SNL vsak mesec namenijo za honorarje in v manjšem delu za plače igralcev ter plače ostalih visoka finančna sredstva. Pri nekaterih gre za znesek 70.000,00 mesečno, pri nekaterih pa za 100.000,00 EUR mesečno, pa 300.000,00 EUR ali 500.000,00 EUR mesečno. To so nore številke.

Niti slučajno se ne bi oglasil in karkoli predlagal NZS, če me tistega dne, to je 25.03.2020, klicali iz treh klubov 1. SNL in me spraševali kaj naj naredijo v tej situaciji. Odgovoril sem jim, da predvidevam, da jim je NZS verjetno že posredovala vsa navodila. Odgovorili so mi, da od NZS da takrat niso prejeli nobene informacije, kar je za mene nesprejemljivo. V nogometu imamo vrhunsko in največjo športno organizacijo, ki je ob vsem tem finančno zelo stabilna in z visokim prihodki. Zaradi tega mi je bilo nenavadno, da klubi niso prejeli še nobenih informacij. Toda očitno je najbolje mirovati in počakati, da se zadeve rešijo same od sebe. To izhaja tudi iz odgovora predsednika NZS na moj tvit, ki je bil objavljen na spletni strani časopisa Večer. Predsednik NZS je povedal:

»Po navadi se ne odzivamo na zapise posameznikov na družabnih omrežjih. Vendar glede na to, da je gospod Simič nekoč vodil NZS in verjamem, da zelo dobro ve, da za tako kompleksne in težke situacije, kot so korona virus in njegove posledice, ni tako lahkih in enormnih rešitev, je izjava  ki jo je podal, veliko več poenostavljena.«

Edino kar vem je, da za tako kompleksne in težke situacije potrebuješ odločitve, ki jih lahko sprejme odločno vodstvo organizacije. Kolikor razumem, se bo še naprej čakalo, kaj bodo naredili drugi. To pomeni, da se nihče pretirano ne obremenjuje s tem, če bo kakšen klub 1. SNL ali 2. SNL finančno propadel, saj obstajajo drugi klubi. Če ne bo 1. SNL profesionalna, bo pa amaterska. Takšno razmišljanje mi je tuje.

Upamo, da se vsi spomnite klubov, ki so v preteklosti propadli in ni šlo za tako težko in izredno situacijo, kot jo imamo danes. Klubi so bili vrženi v zadnje lige, nekateri v tretje lige, nekateri so v višjo ligo napredovali s tretjega ali četrtega mesta, nekateri so enostavno propadli, nekaterim so se maščevali zaradi njihovih predsednikov in podobno. Nihče pa ne ve, da vsi ti, ki so vodili te klube, so v vodenje teh klubov dali svoje življenje in vse svoje finance, da so zaradi tega propadli, da so bile zaradi nogometa uničene njihove družine, sorodniki in posel, iz katerega so vlagali finančna sredstva v nogomet, oziroma delovanje kluba, ki so ga imeli radi. Ne, čez te ljudi se potegne črta, čez njih se pogrne mrzla zemlja in začne se vse na novo. V tem duhu, da se to ne bi zgodilo, so bile zapisane moje štiri točke. Katere še enkrat povzemam in podajam obrazložitev:

Zaključite prvenstva.

Glede na to, da še nismo dosegli vrha korona virusa in glede na to, da bo ta epidemija trajala še nekaj časa, strah v ljudeh pa bo ostal še dalj časa, mi je edina logična odločitev, da se zaključijo vsa prvenstva. O tem kdo bo prvak in kdo bo izpadel naj odloča NZS. Logično bi bilo, da se prvenstvo zaključi in klubom omogoči, da najprej preživijo to epidemijo, nato pa se začnejo pripravljati na novo prvenstvo. V nasprotnem primeru bodo nekateri finančno propadli, z njimi pa tudi tisti, ki vlagajo denar v nogomet.

Določite prvaka in tistega, ki izpade.

Ta odločitev je v celoti v pristojnosti NZS in sem jo že opisal v predhodnem odgovoru.

Klubom omogočite, da prekinejo pogodbe z igralci in se pripravijo za novo prvenstvo.

S tem, ko bi se zaključilo prvenstvo, bi se klubom omogočilo, da pristopijo k finančni reorganizaciji.. Za nekatere je verjetno že prepozno. S tem, ko bi se zaključilo prvenstvo, seveda zaradi korona virusa, bi se klubom omogočilo, da z igralci prekinejo pogodbe in po potrebi sklenejo nove. Glede na navedbe nekaterih, da pogodb ni možno prekiniti, je moj odgovor, da je to možno. Kot prvo nastopile so izredne razmere, katere ni mogla predvideti nobena pogodbe. Gre za izredne razmere, gre za virus, ki ni ustavil samo Slovenije, ampak ves svet. Zato menim, da se lahko v primeru prekinitev pogodbe z igralci (s.p.) uporabita 112. in 116. člen veljavnega obligacijskega zakonika, ki glasita:

»112. člen

(1) Če nastanejo po sklenitvi pogodbe okoliščine, ki otežujejo izpolnitev obveznosti ene stranke, ali če se zaradi njih ne da doseči namena pogodbe, v obeh primerih pa v tolikšni meri, da pogodba očitno ne ustreza več pričakovanjem pogodbenih strank in bi bilo po splošnem mnenju nepravično ohraniti jo v veljavi takšno, kakršna je, lahko stranka, ki ji je izpolnitev obveznosti otežena, oziroma stranka, ki zaradi spremenjenih okoliščin ne more uresničiti namena pogodbe, zahteva razvezo pogodbe.

(2) Razveze pogodbe ni mogoče zahtevati, če bi bila morala stranka, ki se sklicuje na spremenjene okoliščine, ob sklenitvi pogodbe te okoliščine upoštevati ali če bi se jim bila lahko izognila oziroma, če bi njihove posledice lahko odklonila.

(3) Stranka, ki zahteva razvezo pogodbe, se ne more sklicevati na spremenjene okoliščine, ki so nastale po izteku roka, določenega za izpolnitev njene obveznosti.

(4) Pogodba se ne razveže, če druga stranka ponudi ali privoli, da se ustrezni pogodbeni pogoji pravično spremenijo.

(5) Če sodišče razveže pogodbo zaradi spremenjenih okoliščin, naloži na zahtevo druge stranke stranki, ki je razvezo zahtevala, da povrne drugi stranki pravičen del škode, ki ji je zaradi razveze pogodbe nastala.

116. člen

(1) Če je postala izpolnitev obveznosti ene stranke dvostranske pogodbe nemogoča zaradi dogodka, za katerega ni odgovorna niti prva niti druga stranka, ugasne tudi obveznost druge stranke; če pa je ta že izpolnila del svoje obveznosti, lahko zahteva vrnitev po pravilih o vračanju tistega, kar je bilo neupravičeno pridobljeno.

(2) Če je delna nemožnost izpolnitve posledica dogodka, za katerega ni odgovorna niti prva niti druga stranka, lahko druga stranka odstopi od pogodbe, če delna izpolnitev ne ustreza njenim potrebam; sicer ostane pogodba v veljavi, druga stranka pa ima pravico zahtevati sorazmerno zmanjšanje svoje obveznosti.«

Menim, da so citirane določbe dovolj razumljive, da jih bo predsednik NZS, ki še čaka, razumel.

Za 1. SNL namenite 1 mio in za vse ostale 1,5 mio EUR.

Glede na to, da je NZS finančno stabilna športna organizacija, ki ima veliko finančnih sredstev, sem ocenil, da finančna pomoč klubom, v višini 2,5 milijona EUR ne bi predstavljala preveliko oviro za NZS, saj končno NZS obstaja zato, da klubom pomaga. To finančno pomoč je potrebno klubom nameniti takoj. NZS je zaradi klubov in ne klubi zaradi NZS.

Športni pozdrav vsem.

Mag. Ivan Simič

Spoštovani!

V sredo, 25.03.2020, sem objavil tvit z naslednjo vsebino:

Spoštovana @nzs_si kličejo me klubi zaradi korone. Pomagajte jim:

  1. Zaključite prvenstva.

  2. Določite prvaka in tistega, ki izpade.

  3. Klubom omogočite, da prekinejo pogodbe z igralci in se pripravijo za novo prvenstvo.

  4. Za 1. SNL namenite 1 mio in za vse ostale 1,5 mio EUR.

V nogometu delam več kot štirideset let in takšne situacije kot je sedaj zaradi korona virusa, še nismo imeli. Lahko jo primerjamo z vojnim stanjem, pa menim, da je hujša. Gibanja ljudi so omejena, športniki so prenehali s tekmovanji in tudi s treningi. Vsak poskus treniranja, tudi v manjših skupinah javnost takoj napade. Epidemije po ocenah strokovnjakov še ni dosegla vrhunca in samo ocene so, kdaj bomo dosegli vrh. Prvenstva v košarki, odbojki in rokometu so zaključena. Evropsko prvenstvo v nogometu in olimpijske igre so odpovedane in preložene na naslednje leto, finali Lige prvakov in lige Evropa, sta odpovedani. V takšnih razmerah bi pričakoval odziv Nogometne zveze Slovenije.

Tudi mediji v tej situacijo niso odigrali svoje vloge, ampak to je zadeva njihove politike.

Trenutno sem predsednik Nogometnega društva Slovan, kar pomeni, da sem še zmeraj vpet v nogomet. V našem klubu sprejemamo razumne odločitve in mi bomo to zadevo preživeli, saj smo v dovolj nizki ligi in nimamo tako visokih stroškov. Res pa je, da je vprašanje koliko mesecev bomo lahko tako zdržali.

Torej, mi kot majhen klub imamo težave, kakšne težave pa potem imajo klubi 1. in 2. SNL. V 1. SNL vsak mesec namenijo za honorarje in v manjšem delu za plače igralcev ter plače ostalih visoka finančna sredstva. Pri nekaterih gre za znesek 70.000,00 mesečno, pri nekaterih pa za 100.000,00 EUR mesečno, pa 300.000,00 EUR ali 500.000,00 EUR mesečno. To so nore številke.

Niti slučajno se ne bi oglasil in karkoli predlagal NZS, če me tistega dne, to je 25.03.2020, klicali iz treh klubov 1. SNL in me spraševali kaj naj naredijo v tej situaciji. Odgovoril sem jim, da predvidevam, da jim je NZS verjetno že posredovala vsa navodila. Odgovorili so mi, da od NZS da takrat niso prejeli nobene informacije, kar je za mene nesprejemljivo. V nogometu imamo vrhunsko in največjo športno organizacijo, ki je ob vsem tem finančno zelo stabilna in z visokim prihodki. Zaradi tega mi je bilo nenavadno, da klubi niso prejeli še nobenih informacij. Toda očitno je najbolje mirovati in počakati, da se zadeve rešijo same od sebe. To izhaja tudi iz odgovora predsednika NZS na moj tvit, ki je bil objavljen na spletni strani časopisa Večer. Predsednik NZS je povedal:

»Po navadi se ne odzivamo na zapise posameznikov na družabnih omrežjih. Vendar glede na to, da je gospod Simič nekoč vodil NZS in verjamem, da zelo dobro ve, da za tako kompleksne in težke situacije, kot so koronavirus in njegove posledice, ni tako lahkih in enormnih rešitev, je izjava  ki jo je podal, veliko več poenostavljena.«

Edino kar vem je, da za tako kompleksne in težke situacije potrebuješ odločitve, ki jih lahko sprejme odločno vodstvo organizacije. Kolikor razumem, se bo še naprej čakalo, kaj bodo naredili drugi. To pomeni, da se nihče pretirano ne obremenjuje s tem, če bo kakšen klub 1. SNL ali 2. SNL finančno propadel, saj obstajajo drugi klubi. Če ne bo 1. SNL profesionalna, bo pa amaterska. Takšno razmišljanje mi je tuje.

Upamo, da se vsi spomnite klubov, ki so v preteklosti propadli in ni šlo za tako težko in izredno situacijo, kot jo imamo danes. Klubi so bili vrženi v zadnje lige, nekateri v tretje lige, nekateri so v višjo ligo napredovali s tretjega ali četrtega mesta, nekateri so enostavno propadli, nekaterim so se maščevali zaradi njihovih predsednikov in podobno. Nihče pa ne ve, da vsi ti, ki so vodili te klube, so v vodenje teh klubov dali svoje življenje in vse svoje finance, da so zaradi tega propadli, da so bile zaradi nogometa uničene njihove družine, sorodniki in posel, iz katerega so vlagali finančna sredstva v nogomet, oziroma delovanje kluba, ki so ga imeli radi. Ne, čez te ljudi se potegne črta, čez njih se pogrne mrzla zemlja in začne se vse na novo. V tem duhu, da se to ne bi zgodilo, so bile zapisane moje štiri točke. Katere še enkrat povzemam in podajam obrazložitev:

Zaključite prvenstva.

Glede na to, da še nismo dosegli vrha koronavirusa in glede na to, da bo ta epidemija trajala še nekaj časa, strah v ljudeh pa bo ostal še dalj časa, mi je edina logična odločitev, da se zaključijo vsa prvenstva. O tem kdo bo prvak in kdo bo izpadel naj odloča NZS. Logično bi bilo, da se prvenstvo zaključi in klubom omogoči, da najprej preživijo to epidemijo, nato pa se začnejo pripravljati na novo prvenstvo. V nasprotnem primeru bodo nekateri finančno propadli, z njimi pa tudi tisti, ki vlagajo denar v nogomet.

Določite prvaka in tistega, ki izpade.

Ta odločitev je v celoti v pristojnosti NZS in sem jo že opisal v predhodnem odgovoru.

Klubom omogočite, da prekinejo pogodbe z igralci in se pripravijo za novo prvenstvo.

S tem, ko bi se zaključilo prvenstvo, bi se klubom omogočilo, da pristopijo k finančni reorganizaciji.. Za nekatere je verjetno že prepozno. S tem, ko bi se zaključilo prvenstvo, seveda zaradi koronavirusa, bi se klubom omogočilo, da z igralci prekinejo pogodbe in po potrebi sklenejo nove. Glede na navedbe nekaterih, da pogodb ni možno prekiniti, je moj odgovor, da je to možno. Kot prvo nastopile so izredne razmere, katere ni mogla predvideti nobena pogodbe. Gre za izredne razmere, gre za virus, ki ni ustavil samo Slovenije, ampak ves svet. Zato menim, da se lahko v primeru prekinitev pogodbe z igralci (s.p.) uporabita 112. in 116. člen veljavnega obligacijskega zakonika, ki glasita:

»112. člen

(1) Če nastanejo po sklenitvi pogodbe okoliščine, ki otežujejo izpolnitev obveznosti ene stranke, ali če se zaradi njih ne da doseči namena pogodbe, v obeh primerih pa v tolikšni meri, da pogodba očitno ne ustreza več pričakovanjem pogodbenih strank in bi bilo po splošnem mnenju nepravično ohraniti jo v veljavi takšno, kakršna je, lahko stranka, ki ji je izpolnitev obveznosti otežena, oziroma stranka, ki zaradi spremenjenih okoliščin ne more uresničiti namena pogodbe, zahteva razvezo pogodbe.

(2) Razveze pogodbe ni mogoče zahtevati, če bi bila morala stranka, ki se sklicuje na spremenjene okoliščine, ob sklenitvi pogodbe te okoliščine upoštevati ali če bi se jim bila lahko izognila oziroma, če bi njihove posledice lahko odklonila.

(3) Stranka, ki zahteva razvezo pogodbe, se ne more sklicevati na spremenjene okoliščine, ki so nastale po izteku roka, določenega za izpolnitev njene obveznosti.

(4) Pogodba se ne razveže, če druga stranka ponudi ali privoli, da se ustrezni pogodbeni pogoji pravično spremenijo.

(5) Če sodišče razveže pogodbo zaradi spremenjenih okoliščin, naloži na zahtevo druge stranke stranki, ki je razvezo zahtevala, da povrne drugi stranki pravičen del škode, ki ji je zaradi razveze pogodbe nastala.

116. člen

(1) Če je postala izpolnitev obveznosti ene stranke dvostranske pogodbe nemogoča zaradi dogodka, za katerega ni odgovorna niti prva niti druga stranka, ugasne tudi obveznost druge stranke; če pa je ta že izpolnila del svoje obveznosti, lahko zahteva vrnitev po pravilih o vračanju tistega, kar je bilo neupravičeno pridobljeno.

(2) Če je delna nemožnost izpolnitve posledica dogodka, za katerega ni odgovorna niti prva niti druga stranka, lahko druga stranka odstopi od pogodbe, če delna izpolnitev ne ustreza njenim potrebam; sicer ostane pogodba v veljavi, druga stranka pa ima pravico zahtevati sorazmerno zmanjšanje svoje obveznosti.«

Menim, da so citirane določbe dovolj razumljive, da jih bo predsednik NZS, ki še čaka, razumel.

Za 1. SNL namenite 1 mio in za vse ostale 1,5 mio EUR.

Glede na to, da je NZS finančno stabilna športna organizacija, ki ima veliko finančnih sredstev, sem ocenil, da finančna pomoč klubom, v višini 2,5 milijona evrov ne bi predstavljala preveliko oviro za NZS, saj končno NZS obstaja zato, da klubom pomaga. To finančno pomoč je potrebno klubom nameniti takoj. NZS je zaradi klubov in ne klubi zaradi NZS.

Športni pozdrav vsem.

Mag. Ivan Simič

S klikom na "Sprejmi" se strinjate s shranjevanjem piškotkov na vaši napravi za izboljšanje navigacije po spletnem mestu, analizo uporabe spletnega mesta in pomoč pri naših trženjskih prizadevanjih.